Tag Archives: nike air max 90

Polska rzeczywistość piłkarska

Polscy kibice oczekują od swoich największych klubów wyjątkowej postawy na arenie międzynarodowej, ale w rzeczywistości już od blisko dwudziestu lat żaden klub z naszego kraju nie awansował do prestiżowej Champions League, która zrzesza absolutnie czołowe zespoły z naszego kontynentu. Awans do tych rozgrywek jest wyjątkowo trudny, gdyż do tej pory eliminacje rozpoczynały się jeszcze w okresie polskiego okresu przygotowań przed sezonem. Dopiero w tym roku za sprawą reformy rodzimej ekstraklasy udało się przyspieszyć start całej ligi aż o miesiąc, dzięki czemu zawodnicy naszych klubów muszą być w zdecydowanie wyższej formie w momencie przystąpienia do kwalifikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że do poprawy w polskiej piłce klubowej jest zdecydowanie więcej – czego dowodem są chociażby ostatnio bardzo brutalne degradacje klubów o niesamowitej wręcz historii jak Polonia Warszawa czy ŁKS Łódź. Pomimo dekad zasłużonej walki na rzecz Polski, właściciele i dyrektorzy tychże klubów nie byli absolutnie w stanie utrzymać współczesnego trendu zarządzania polegającego na racjonalizacji wydatków, inwestowaniu w bazę treningową oraz wizerunek klubu wśród kibiców lokalnych społeczności. Porzucono także budowanie akademii piłkarskich oraz zignorowano oczywistą potrzebę szkolenia juniorów pod szyldem własnego klubu.

Hej! Mam na imię Dawid i od bardzo długiego czasu zastanawiałem się jak to jest tworzyć bloga. Teraz już to wiem! Sport jest dla mnie czymś na prawdę ważną rzeczą, dlatego chciałbym dzielić się tym z wami!

Prowadzenie znanego klubu

Prowadzenie zespołu piłkarskiego to bardzo trudne zadanie, z którym nie wszyscy są w stanie sobie poradzić, o czym najlepiej przekonują się kibice wielkich polskich klubów. Polonia Warszawa od zawsze stanowiła wyjątkową markę w polskiej lidze – podobnie było z łódzkim ŁKS, który wielokrotnie bił się o najwyższe cele. Oba te zespoły, głównie z winy zarządzających nimi nieodpowiedzialnie właścicieli, zostały w ostatnim czasie zdegradowane do niższych lig – przeważnie za problemy z płatnościami na czas. W rzeczywistości jednak problemy tych klubów były znacznie bardziej rozległe i komisje licencyjne odpowiedzialne za to, aby nie wprowadzać do ekstraklasy klubów niezdolnych do stworzenia silnego i dobrego zespołu nie miały innego wyboru. Dla dobra klubów zdegradowano je i nałożono na nie konkretne ograniczenia dotyczące możliwych kwot transferu i przeciętnego uposażenia dla piłkarza. Oczywiście na zachodzie menadżerowie oraz dyrektorzy sportowi doskonale rozumieją, że nie mogą wydawać więcej, niż mają. W Polsce wciąż nie brakuje klubów, które chętnie płacą setki tysięcy zawodnikowi, który zabłysnął w trzech meczach i nie daje gwarancji, że formę utrzyma dłużej niż miesiąc. Później kontrakty takie stają się prawdziwym obciążeniem dla kasy klubu a ostatecznie sprawiają, że zespołu nie stać nawet na szkolenie własnych juniorów.

Hej! Mam na imię Dawid i od bardzo długiego czasu zastanawiałem się jak to jest tworzyć bloga. Teraz już to wiem! Sport jest dla mnie czymś na prawdę ważną rzeczą, dlatego chciałbym dzielić się tym z wami!

Wyzwania przed dużym klubem

Znaczenie piłki nożnej w regionie bywa kolosalne o czym doskonale przekonały się w ostatnich latach kluby niemieckiej Bundesligi. Chociaż jeszcze dekadę temu większość zespół z tejże ligi miała kolosalne problemy ze swoim budżetem i wypłacalnością, dzisiaj jest to jedna z najszybciej rozwijających się finansowo oraz wizerunkowo lig. Aby jednak dojść do tego poziomu, nie wystarczyły pieniądze krążące w niemieckiej gospodarce – kluczem okazała się przemyślana strategia wprowadzana rok po roku przez odpowiedzialnych prezesów i dyrektorów sportowych. Aby kluby z niemieckiej ligi faktycznie dokonały skoku jakościowego, niezbędni byli rodzimi zawodnicy i ich niesamowicie perspektywiczni juniorzy. Kluby zostały więc zmuszone do zainwestowania w bazę treningową i racjonalnego podejścia do szkolenia juniorów, jako gwaranta sukcesów w przyszłości. Gdy okazało się, że młodzi wychowankowie klubów nadają się do zasilania pierwszego składu – nie tylko zaczęto oszczędzać na kosztownych dotąd transferach z obcych lig, ale przede wszystkim dodatkowo scementowano więzi pomiędzy lokalnymi kibicami a klubem, który tak aktywnie wyławia największe talenty w mieście i zmienia ich w lokalnych bohaterów piłki nożnej. Do tego spore zainteresowanie bogatych sponsorów i nowoczesne duże stadiony sprawiły, że z roku na rok Bundesliga jest coraz atrakcyjniejsza.

Hej! Mam na imię Dawid i od bardzo długiego czasu zastanawiałem się jak to jest tworzyć bloga. Teraz już to wiem! Sport jest dla mnie czymś na prawdę ważną rzeczą, dlatego chciałbym dzielić się tym z wami!

Zakłady sportowe jako główny sponsor

Coraz bardziej wzrastają wydatki piłkarskich klubów sportowych. Rosną wymagania związków sportowych, na przykład większa liczba szkolonej młodzieży, lepsze boiska treningowe. Osobną kwestią są stadiony, których kluby bez państwowej pomocy często nie są w stanie zbudować. Wzrastają też wymagania samych sportowców, każą płacić sobie coraz więcej i żądają coraz większych dodatków. Kluby chwytają się wielu sposobów na zdobycie pieniędzy, jednak części się nie udaje i bankrutują. Tak jak w zeszłym roku jeden ze znanych warszawskich zespołów. Ustawa o zakładach bukmacherskich przyczyniła się do znacznej utraty dochodów przez kluby piłkarskie, ponieważ niewiele firm działa w Polsce legalnie. Tylko zespół z Poznania wspierany jest przez legalnie działające w kraju zakłady sportowe. Na świecie sytuacja wygląda całkiem inaczej. Często to tylko klub decyduje o wyborze sponsora, mało który kraj ma też tak restrykcyjną ustawę przeciwko zakładom sportowym. W piłce nożnej szuka się też innych źródeł dochodów, takich jak na przykład sprzedaż klubowych gadżetów i koszulek piłkarzy. Kolejnym źródłem dochodu są wpływy z tak zwanego dnia meczowe (wszelkie wpływy z biletów, klubowych barów i sklepików). Reasumując, sytuacja finansowa klubów piłkarskich jest ciężka i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie ulegnie znacznej poprawie.

Hej! Mam na imię Dawid i od bardzo długiego czasu zastanawiałem się jak to jest tworzyć bloga. Teraz już to wiem! Sport jest dla mnie czymś na prawdę ważną rzeczą, dlatego chciałbym dzielić się tym z wami!
error: Content is protected !!